Szkolenia > Programowanie

Kurs Pascal Video - Programowanie

Kurs Pascal Video - Programowanie
Numer ISBN: 978-83-61362-36-4


Pierwotnym celem stworzenia środowiska Pascal, przez Niklausa Wirtha, była edukacja w zakresie programowania strukturalnego - hierarchicznie dzielącego kod na bloki. Jednak w dwadzieścia lat po jego stworzeniu na rynku było dostępnych tysiące aplikacji użytkowych, w tym również komercyjnych.
Obecnie Pascala możemy bardzo często spotkać w szkołach i na uczelniach. Pascal powrócił do funkcji edukacyjnej do której tak naprawdę został stworzony. Jednak historia pokazuje, że można stworzyć w nim również bardziej zaawansowane aplikacje i przez to stanowi wspaniały wstęp do programowania w takich językach jak np. Delphi.

W oferowanym kursie programowania video pokażemy Ci, jak od zupełnych podstaw, łącznie z pobraniem darmowego kompilatora, stworzyć programy, które sprawią wiele satysfakcji i będą miały również funkcje użytkowe. Dzięki licznym przykładom, wytłumaczymy większość niezrozumiałych zagadnień od podstawowych elementów programistycznych, aż do trybu graficznego.

Gwarantujemy Ci, że bez względu na poziom wiedzy, który w tej chwili posiadasz po tym kursie staniesz się prawdziwym programistą z krwi i kości.


Spis lekcji zawartych na kursie:

 

 

01 - Pobieranie i instalacja środowiska programistycznego

Kurs programowania Turbo Pascal

Kurs rozpoczniemy od pobrania darmowego kompilatora oraz jego instalacji.

Czas trwania: 3 min 4 sek

02 - Pierwszy program

Kurs programowania Turbo Pascal

Napiszemy prosty program wyświetlający dwie linie tekstu na ekranie oraz oczekujący na naciśnięcie klawisza Enter. Nauczymy się także wykonywać kompilację programu.

Czas trwania: 6 min 33 sek

03 - Zmienne

Kurs programowania Turbo Pascal

W jeden kwadrans nauczymy się tworzyć zmienne, wyświetlać je i modyfikować. Poznamy także podstawowe typy danych oraz ich zakresy. Dodatkowo zapoznamy się ze zjawiskiem zmniejszania precyzji liczby zmiennoprzecinkowej.

Czas trwania: 15 min 55 sek

04 - Stałe i prawidłowa kompilacja

Kurs programowania Turbo Pascal

Oprócz zmiennych warto także zapoznać się ze stałymi oraz częstymi błędami podczas ich tworzenia w różnych kompilatorach języka Turbo Pascal. Korzystając z okazji omówione zostaną również sposoby właściwej kompilacji programu w środowisku Dev-Pascal.

Czas trwania: 8 min 6 sek

05 - Komentarze

Kurs programowania Turbo Pascal

Możemy umieszczać w kodzie programu tekst informacyjny lub wskazówki dla innego programisty w taki sposób aby tekst ten nie był umieszczany w programie po jego kompilacji.

Czas trwania: 2 min 19 sek

06 - Pobieranie danych od użytkownika

Kurs programowania Turbo Pascal

Nadszedł czas aby wzbogacić nasze programy o możliwość interakcji z użytkownikiem. Nauczymy się również zabezpieczać program przed wprowadzeniem przez użytkownika niewłaściwego typu danych.

Czas trwania: 6 min 40 sek

07 - Operatory arytmetyczne, porównania i logiczne

Kurs programowania Turbo Pascal

Gdy już możemy komunikować się z użytkownikiem, warto zapoznać się z operatorami umożliwiającymi wykonywanie obliczeń, porównywania wartości oraz tworzenia warunków logicznych.

Czas trwania: 19 min 9 sek

08 - Instrukcja warunkowa If ... else

Kurs programowania Turbo Pascal

Kolejnymi instrukcjami, które pozwolą nam na stworzenie pełnej interakcji z użytkownikiem, są instrukcje warunkowe. W połączeniu z wcześniej poznanymi operatorami dadzą nam one możliwość wyboru fragmentu kodu w zależności od akcji użytkownika.

Czas trwania: 7 min 58 sek

09 - Instrukcja wielokrotnego wyboru Case ... of

Kurs programowania Turbo Pascal

Wykorzystamy instrukcję wyboru wielokrotnego do utworzenia menu. Zapoznamy się również z funkcjami generującymi liczby pseudolosowe.

Czas trwania: 6 min 15 sek

10 - Pętla Repeat ... Until

Kurs programowania Turbo Pascal

Zapoznamy się teraz z tzw. pętlami. Pozwalają one na powtarzanie fragmentu kodu dowolną ilość razy. Jako pierwszą poznamy pętlę przerywająca się gdy zaistnieje określony warunek.

Czas trwania: 2 min 52 sek

11 - Pętla While ... Do

Kurs programowania Turbo Pascal

Kolejna pętla którą poznamy powtarzać będzie określony fragment kodu przez cały czas, gdy podany przez nas warunek jest spełniony.

Czas trwania: 3 min 44 sek

12 - Pętla FOR

Kurs programowania Turbo Pascal

Ostatnia z poznawanych przez nas pętli wykonuje się określoną ilość razy, zmieniając przy tym wartość zmiennej licznikowej przy każdym przejściu. Możemy więc już wykonywać dane zadanie określoną przez użytkownika ilość razy, bez konieczności powielania kodu.

Czas trwania: 11 min 7 sek

13 - Tablice

Kurs programowania Turbo Pascal

Tablice w połączeniu z pętlą typu „for” pozwolą nam zapamiętywać duże serie danych tego samego typu wprowadzane przez użytkownika.

Czas trwania: 6 min 42 sek

14 - Tablice wielo wymiarowe

Kurs programowania Turbo Pascal

Tablice wielowymiarowe z kolei mogą okazać się przydatne do gromadzenia danych równoległych. Tablice wielowymiarowe poznamy na przykładzie prostej bazy imion i nazwisk.

Czas trwania: 4 min 9 sek

15 - Procedury i Funkcje

Kurs programowania Turbo Pascal

Nadszedł czas na poznanie procedur i funkcji, które sprawiają że nasz program jest bardziej elastyczny i czytelny. Przede wszystkim jednak nie będziemy musieli już powtarzać kodu w różnych miejscach programu.

Czas trwania: 10 min 35 sek

16 - Typ rekordowy

Kurs programowania Turbo Pascal

Typ rekordowy pozwoli nam na równoległe przechowywanie danych różnego typu pod jedną nazwą. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że jedna zmienna rekordowa będzie w stanie przechować dane z jednego rekordu bazy danych.

Czas trwania: 5 min 39 sek

17 - Zapis i odczyt danych z pliku

Kurs programowania Turbo Pascal

Każdy program powinien mieć możliwość zapisu danych wprowadzonych przez użytkownika na dysku twardym. W lekcji tej nauczymy się jak wykonywać zapis i odczyt.

Czas trwania: 8 min 27 sek

Lekcje 18 do 24 - Baza danych

Kurs programowania Turbo Pascal

Nadszedł czas wykorzystać zdobyte wiadomości do napisania bazy danych. Kolejne lekcje pokażą nam krok po kroku jak: utworzyć menu bazy, dodać nowy rekord, wyświetlić zawartość bazy danych, zmienić już istniejący rekord, usunąć dowolny rekord oraz wyszukać tekst we wszystkich polach wszystkich rekordów.

Łączny czas trwania siedmiu lekcji: 43 min 18 sek

Lekcje 25-34 - Algorytmy

Kurs programowania Turbo Pascal

Kolejne dziesięć lekcji krok po kroku omówi najpopularniejsze algorytmy. Będą to: Wyszukiwanie maksimum i minimum, sprawdzanie parzystości liczby oraz wyświetlanie kolejnych liczb parzystych z zakresu, algorytm Euklidesa, najmniejsza wspólna wielokrotność, wyszukiwanie liczb pierwszych, sito Eratostenesa (szybsze znajdowanie liczb pierwszych), liczenie i oddzielanie wyrazów w zdaniu, algorytm szyfrujący, algorytm sortujący, algorytm losujący niepowtarzające się liczby z wybranego zakresu (Lotto).

Łączny czas trwania dziesięciu lekcji: 53 min 30 sek

35 - Włączenie trybu graficznego

Kurs programowania Turbo Pascal

Nadszedł czas na wzbogacenie naszych programów efektami graficznymi. Na początku poznamy metody włączania i wyłączania oraz zasady panujące w trakcie używania trybu graficznego.

Czas trwania: 5 min 44 sek

36 - Falujący tekst w trybie graficznym

Kurs programowania Turbo Pascal

Poznamy sposoby pozycjonowania kursora graficznego oraz procedury odpowiedzialne za wyświetlanie tekstu w trybie graficznym. Pozwoli nam to narysować tekst z literami ułożonymi na kształt fali.

Czas trwania: 10 min 48 sek

37 - Linie w trybie graficznym

Kurs programowania Turbo Pascal

W tej lekcji poznamy bogatą paletę procedur służących do rysowania linii, jak również procedurę umożliwiającą zmianę stylu linii. Za pomocą linii narysujemy prostokąt z przekątną oraz okrąg o określonej precyzji.

Czas trwania: 12 min 23 sek

38 - Podstawowe figury w trybie graficznym

Kurs programowania Turbo Pascal

Tym razem poznamy procedury rysujące podstawowe figury oraz sposoby zmiany stylu i koloru wypełnienia.

Czas trwania: 6 min 4 sek

39 - Wielokąty

Kurs programowania Turbo Pascal

Poznamy i wykorzystamy procedurę rysującą dowolny wielokąt na podstawie tablicy współrzędnych jego wierzchołków, do wyświetlenia losowo zmieniającego się kształtu.

Czas trwania: 5 min 12 sek

Łączny czas trwania kursu: 4 godziny 26 minut 13 sekund

 

Opinie o kursie

  1. | 31 stycznia 2013

    Cóż 2 dni przed egzaminem zacząłem się uczyć z tego kursu.. nie miałem żadnych podstaw oprócz writeln,readln i troszkę C. Przyjemnie i szybko się oglądało i egzamin zaliczony ! Polecam :)

GlobalProfit poleca również

Podobne szkolenia

O autorze

GlobalProfit

GlobalProfit - więcej

Jak kupować?

Zapłać online a natychmiast uzyskasz dostęp do szkolenia!
  1. Zaloguj się lub załóż konto.
  2. Wybierz sposób płatności.
  3. Dokonaj płatności online.
  4. Oglądaj szkolenie w przeglądarce lub pobierz na dysk!

Gwarancja satysfakcji

Gwarancja satysfakcji

Wszystkie zakupy są objęte gwarancją satysfakcji. Jeśli szkolenie nie spełni Twoich oczekiwań, zwrócimy Ci pieniądze. Więcej

Obsługa Klienta

37,00 zł

(30,08 zł netto)

Kup teraz! i oglądaj online lub pobierz na dysk
Prowadzący: Global Profit
Długość szkolenia: 4 godz. 26 min.
Dodano: 23 maja 2011