Tomasz Owczarek

Tomasz Owczarek

absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu na Wydziale Aktorskim (spektakl dyplomowy „Lepszy Świat” w reżyserii Pawła Miśkiewicza, w ramach studiów dodatkowo brał udział w zajęciach specjalizacji pantomimiczno-ruchowej) oraz Szkoły Aktorskiej ART-PLAY Doroty Pomykały i Danuty Owczarek w Katowicach, gdzie obecnie prowadzi zajęcia aktorskie (reżyseria dwóch spektakli dyplomowych – „Top Dogs, czyli rekiny biznesu” oraz „Zbrodnia i kara”).

Warsztaty aktorskie dla młodzieży prowadzi także w szkołach i placówkach kulturalnych (m. in. Centrum Zimbardo w Katowicach, czy II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach). Corocznie prowadzi warsztaty i pokazy w Nowym Sączu i Starym Sączu. Pracuje jako aktor i reżyser zarówno teatralny jak i filmowy.

Na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury premierę miało siedem spektakli w jego reżyserii m. in. „Tajemna ekstaza”, „Kochaj i tańcz”, „Jak nie my, to kto?”, „Ja się boję sama spać” i „Rollercoaster”. Wyreżyserował spektakl muzyczny „W Rytmie Nocy” w Tarnogórskim Centrum Kultury. Zagrał w kilku filmach i serialach, m.in.: „M jak Miłość”, „Pierwsza miłość” (3 role), „Szpilki na Giewoncie”, „Przyjaciółki”, „Klan”, „Kontrigra”, „Na Wspólnej”, „Dwa księżyce”, „Och, Karol 2”, „Afonia i pszczoły”, „Opowiem wam o pewnej dzielnicy”, „Ja teraz kłamię”, „Communitas”.

Wyreżyserował event na otwarcie Kawiarni i Galerii Sztuki Współczesnej Kamienica w Chorzowie. Wyreżyserował film krótkometrażowy „Lokator”. Za rolę w spektaklu „Piaskownica”, w reżyserii Ewy Wyskoczyl (Teatr ZL) otrzymał nominację do „Złotej Maski” Województwa Śląskiego, zdobył „Złotą maskę” na XII Forum Młodego Teatru w Teatrze Polskim w Poznaniu, oraz I nagrodę na XXXII Tyskich Spotkaniach Teatralnych.

Za rolę w spektaklu „Dwunastu gniewnych ludzi” w reżyserii Redbada Klijnstry (premiera TR Warszawa) otrzymał nominację w kategorii najlepszy debiut Województwa Dolnośląskiego. Razem z Tomaszem Michem i Aleksandrą Konior tworzą Studio MusicaLOWE Step Tomasza Micha i Teatr Step Tomasza Micha. W musicalach odpowiada za reżyserię i przygotowanie aktorskie.

Nasze szkolenia